Høy prosesstemperatur øker temperaturklassifisering til T2 i et T3-område.

Spurt 8:47 - 23.8.2024 av Ola Lunde Naalsund|Siste svar 9:00 - 27.8.2024 av Sverre Isaksen

Ola Lunde Naalsund

Installasjon av nivåbryter.

Området instrumentet skal installeres i er ATEX Sone 1, Gassgruppe IIB, Temperaturklasse T3.

Prosesstemperatur er 240°C.

I henhold til vedlagt tabell, får instrumentet temperaturklasse T2. Det finnes ingen andre leverandører/modeller med T3 klassifisering ved denne prosesstemperaturen, som møter andre nødvendige krav (SIL 3).

Hvordan kan dette løses? En tanke er å isolere/dekke til instrumentets overflate, og verifisere overflatetemperatur <200°C etter anlegget er satt tilbake i drift, men er usikker til hvilke krav som stilles til dokumentasjon/sertifisering ved en slik løsning.

https://www.trainor.no/assets/forum/Skjermbilde-2024-08-23-103558.png
Helpful answer marked by forum leaderLøst
Ex grunnleggende

Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.

Svar (1)

Sverre Isaksen

Forumleder
Postet 9:00 - 27.8.2024
Instructor contact card

Hei Ola, jeg ville tatt kontakt med leverandør, evt. sertifiseringsorgan som har godkjent bryteren.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.